Strona główna - Rzeszowskie stacje i przystanki - Linia 71 - Ocice - Rzeszów

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2006

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
"Do Warszawy w trzy godziny?!" - Super Nowości, 9.01.2006
 

Do Warszawy w trzy godziny?!

PODKARPACIE. Pociąg ekspresowy z Rzeszowa do stolicy przez Kraków jedzie ponad 5 godzin. Przy dobrych warunkach na drodze o godzinę mniej zajmie podróż samochodem. Lot samolotem to tylko kilkadziesiąt minut, ale nie każdego stać na ten luksus. Jest szansa, aby skrócić podróż z Rzeszowa do Warszawy do mniej niż 3 godzin.

Linia o znaczeniu państwowym nr 71 na odcinku Ocice – Rzeszów ma długość 66,3 km. Od lat nie jest eksploatowana ze względu na zły stan techniczny. Ruch pociągów z tego powodu jest zawieszony. Tymczasem trasa została zaprojektowana i przystosowana przed zawieszeniem ruchu do prędkości 100 km na godzinę. Obecnie realizowane są na niej jedynie jazdy na zasadach komercyjnych od stacji Rzeszów do stacji Widełka z prędkością 30 km na godzinę.

W konsekwencji Rzeszów utracił najkrótsze połączenie ze stolicą. Trasa przejazdu pociągów z tego powodu do Warszawy wydłużyła się o 160 km, a czas przejazdu został zwiększony o dwie godziny. Aby zmienić ten stan, konieczne jest zmodernizowanie i zelektryfikowanie linii kolejowej.

W tym celu do Rady Miasta Rzeszowa został złożony wniosek uchwały o zwrócenie się w tej sprawie do Sejmu i Rządu.

- Teraz, gdy państwa europejskie porozumiały się w sprawie budżetu i dotacje pięciu najbiedniejszych polskich województw, w tym Podkarpacia, zostały zwiększone o 100 mln euro, rozsądne jest, aby przeznaczyć te środki m.in. na to zadanie - twierdzi Władysław Kasza, rzeszowski radny, autor projektu uchwały oraz biegły w sprawach kolei. - Wykonanie zadania przywróci najkrótsze połączenie Rzeszowa z Warszawą przez Sandomierz i Radom. Czas przejazdu wyniesie zaledwie 3 godziny.

Osiągnięty zostanie też dodatkowy cel w postaci najkrótszego bezpośredniego połączenia turystycznego stolicy z Bieszczadami, co może korzystnie wpłynąć na rozwój turystyki podkarpackiej.

ANDRZEJ ŁAPKOWSKI

*****

Do kapitalnego remontu jest odcinek od Rzeszowa poza Majdan Królewski – ok. 40 km. Dla przewrócenia odpowiedniej prędkości należy wykonać remont kapitalny wraz z robotami towarzyszącymi - koszt 47 mln zł. Elektryfikacja całego odcinaka wyniesie 90 mln zł.

Artykuł umieszczony za zgodą redakcji; Super Nowości, 9.01.2006
 

   

 

 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007